01

Instagram

27.06.2013

Lolita, what society think it is? / Lolita, co spoleczenstwo o tym mysli?

Od kilku lat bardzo interesuję się Lolita fashion. Jest to nic innego jak moda zapoczątkowana w Japonii nawiązująca do czasów barokowych, wiktoriańskich, XVIII-wieczna francuska arystokracja i Wersal. Są różne style w wielkim lolicim świecie, jednak wiele ludzi uważa, że dziewczyny ubierające się w tym stylu chcą upodobnić się do dzieci (pojawiają się tu konteksty pedofilskie). Owszem, są style w których dodatki i sukienki mogłyby być wzięte od 5 letniej dziewczynki, natomiast celem nie jest zwrócenie na siebie uwagi osoby zafascynowanej dziećmi. Wiele ludzi, niezorientowanych w tym temacie, na sam dźwięk słowa "Lolita" spogląda podejrzliwie z lekkim grymasem twarzy...zapewne na myśl przychodzi powieść Vladimira Nabokova o tejże nazwie. Zawsze się ona będzie kojarzyć negatywnie dla większości ludzi, ze względu na fabułę i upodobania seksualne głównego bohatera  powieści do niedojrzałych dziewczynek które zwie "nimfetkami". Tytuł wziął się od imienia bohaterki powieści, Dolores Haze ( Lo, Dolly, Lolita),  co zapewne nie odnosi się do nazwy mody. Niestety w tym nietolerancyjnym świecie dziewczyny, które ubierają się w stylu lolita, są kojarzone z panienkami wolnych obyczajów (żeby nie nazwać ich innym, bardziej obraźliwym słowem). (Ale niektóre naprawdę nimi są niestety :c). Lolity to zazwyczaj miłe dziewczyny ( ja nigdy nie spotkałam jakiejś wrednej), więc strasznie irytuje mnie podejście ludzi, którzy śmią je obrażać nie wiedząc czym jest ta moda i jak odległa jest od Lolity z powieści Nabokova.

I am interested in lolita fashion a few years already. It's fashion that began in Japan which is inspired by baroque, victorian times, 18th century French aristocrats, Versailles. There are many styles in big lolita world, but a lot of people think that girls who dress in this style, want to look like children ( pedophile context appears here). Of course, there are lolita styles where accessories, dresses could be taken from 5 years old girl, but not in purpose to pay attention someone's who is sexually attracted to children. Most of people who don't know anything about it, when hear the word " Lolita", look at you with suspection and a bit shocked, weird face...probably think about Vladimir Nabokov's novel with the same name. It will be always give negative thoughts for most of people because of the plot and main character's attraction for girls that aren't mature yet. Title of novel comes from name of Dolores Haze (Lo, Dolly, Lolita), that isn't probably referation to lolita fashion ;P Unfortunately in this world of untolerant people, girls who wear lolita are memorized with sl*ts ( well, some of them really are ;c). Lolitas are often very nice girls (I've never met any mean one xD), so it annoys me what people think of them and dare to insult them when they have no idea what lolita fashion is, and how far it is from Nabokov's "Lolita".


4 komentarze:

 1. Hah, zabawne, kiedyś na jakimś panelu usłyszałam, że Candy (ja) i Asu to najwredniejsze Polskie Lolity. Krótko mówiąc, jeśli chcesz doznać czegoś nowego- pisz! XD

  Pozdrawiam, ja w sumie nigdy nie spotkałam się z czymś takim. Wręcz przeciwnie! Ludzie mówią, że choć stroje są "krzykliwe", to wszystko jest eleganckie, bo każda część ciała jest w sumie zakryta. ^_^ Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nadal rozkminiam czemu amerykanki nazwały ten styl Lolita zamiast pozostawać przy japońskim Gosu Rori, tylko kłopotów narobiły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego, że Gosu Rori to nic innego, jak zapisane w kanie Goth-Loli, skrót od Gothic Lolita. A więc wcale nie nazwały, tylko używają nazwy we własnym języku, zamiast japońskim.

   Usuń
 3. Co do zarzutów, że lolity chcą kusić pedofilów - osoby, które tak mówią, nie mają pojęcia, czym jest pedofilia :D Pedofila nie będzie podniecać dorosła kobieta w różowej sukience z falbankami z prostego powodu - jest dorosłą kobietą. Problemem w tej kwestii są zjawiska typu Toddlers and Tiaras, czyli 5-letnie dziewczynki w pełnym makijażu, mini spódniczkach i na szpilkach, co przedstawia je w roli obiektów seksualnych.

  OdpowiedzUsuń